Film Predátor z roku 1987, režírovaný Johnem McTiernanem, je kombinací akčního filmu a sci-fi thrilleru, která redefinovala žánr. Děj se odehrává v jihoamerické džungli, kam je vyslána elitní vojenská jednotka pod vedením majora Dutche Schaefera (Arnold Schwarzenegger), aby zachránila rukojmí z rukou povstalců. Akce se však brzy mění v noční můru, když zjistí, že čelí nepříteli z jiného světa – mimozemskému lovci, který je neviditelný, technologicky vyspělý a prakticky neporazitelný.
Predátor (designovaný legendárním umělcem Stanem Winstonem) loví lidi jako trofeje a svou oběť si vybírá na základě síly a dovedností. Postupně likviduje členy jednotky jednoho po druhém, až zůstane pouze Dutch, který musí využít svůj důvtip, schopnosti a odhodlání k přežití. Napínavý závěr filmu představuje ikonický souboj člověka s mimozemskou šelmou.
Dopad na kinematografii
Predátor byl průlomem pro akční i sci-fi žánr. Film přinesl kombinaci nekompromisního akčního tempa, hororových prvků a jedinečné zápletky o „lovci a kořisti“. Režisér John McTiernan prokázal schopnost vytvořit intenzivní atmosféru a napětí, což následně zopakoval ve své další legendární práci – Smrtonosné pasti.
Arnold Schwarzenegger, již tehdy známý díky sérii Terminátor, si Predátorem upevnil svou pozici akční hvězdy. Film také přinesl nový přístup k mimozemským postavám – místo technických géniů nebo filozofických bytostí ukázal vesmírného lovce jako brutální stroj na zabíjení s instinkty dravce. Predátor se stal ikonickým ztělesněním mimozemské hrozby a jeho vizuální design i zbraně ovlivnily desítky dalších sci-fi filmů.
Zajímavosti z natáčení
- Arnold a fyzická náročnost
Natáčení probíhalo v nehostinné džungli v Mexiku, kde štáb musel čelit náročným podmínkám – od extrémního vedra po nedostatek vody. Arnold Schwarzenegger vzpomínal, že scény vyžadovaly nejen intenzivní fyzickou připravenost, ale také odolnost proti hmyzu a nemocem, které se mezi štábem šířily. - Změny v designu Predátora
Původní design mimozemšťana byl úplně jiný – méně děsivý a pohyblivý. Po prvních záběrech však producenti nebyli spokojeni, a tak najali Stana Winstona, aby vytvořil nový vzhled. Winston přišel s ikonickým designem s mandlovitýma očima a čelistmi připomínajícími hmyz. - Jean-Claude Van Damme jako Predátor
Původně měl Predátora hrát Jean-Claude Van Damme, ale kvůli nepohodlí v kostýmu a rozdílným očekáváním ohledně role byl nakonec nahrazen hercem Kevinem Peterem Hallem. Van Damme měl být mnohem menší a atletičtější verze lovce, ale producenti chtěli bytost fyzicky hrozivější, což Hall dokonale ztělesnil. - Neviditelnost Predátora
Efekt neviditelnosti byl na svou dobu revoluční. Byla použita technika nazvaná „chroma key“, která vyžadovala speciální oblek pokrytý modrou látkou, aby mohl být herec v postprodukci digitálně odstraněn. Tento efekt se stal jedním z poznávacích znaků filmu.
Hudba a atmosféra
Hudbu k filmu složil Alan Silvestri, který vytvořil dramatický a napínavý soundtrack, jenž skvěle doplnil atmosféru nebezpečí. Hlavní hudební motiv se stal synonymem akčního napětí a byl později znovu použit ve všech pokračováních.
Kombinace temné džungle, neviditelného nepřítele a gradujícího napětí dělá z Predátora dokonalý survival thriller, který diváky drží na hraně od začátku do konce.
Pokračování a odkaz
Úspěch Predátora vedl k několika pokračováním (Predátor 2, Predátoři, Predátor: Kořist z roku 2022) a crossoverům (Vetřelec vs. Predátor). Ačkoliv žádné z nich nedosáhlo stejného kultovního statusu jako originál, série si získala početnou fanouškovskou základnu.
Predátor je dnes považován za jeden z nejlepších akčních sci-fi filmů vůbec. Inspiroval nejen filmaře, ale i spisovatele, vývojáře videoher a umělce. Je to příběh o přežití a inteligenci, který ukazuje, že technologie sama o sobě nestačí, pokud jí čelí odhodlaný lidský duch.
I po více než třech dekádách zůstává Predátor symbolem kvalitní akční zábavy a dokonalým příkladem, jak lze spojit napětí, vizuální efekty a ikonické postavy do nezapomenutelného filmového zážitku.